13.Engelsiz Yaşam Fuarı ve Farkındalık Zirvesi – EYAF EXPO 2023 İstanbul

Çiğdem, Özlem ve Okan sahnede sunum yapıyor.

13.Engelsiz Yaşam Fuarı ve Farkındalık Zirvesi, İstanbul Fuar Merkezinde 30 Kazım – 3 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirildi. Eşpedal Derneği İstanbul Temsilciliği’nin destekleriyle ve Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün organizasyonuyla standımızı açtık.

Eşpedal flamaları önünde hatıra fotoğrafı

Engellilik adına birçok kurum ve kuruluş alanda yer aldı. Daha erişilebilir ve ulaşılabilir bir yaşam için ürünlerini ve hizmetlerini tanıttılar. Bizde Eşpedal Derneği olarak fuarda “sportif” faaliyetler bakımından dikkat çekici noktada yerimizi aldık. İlk günden son güne kadar tandem bisikletlere olan ilgi çok yüksekti. Organizasyon ekibi tarafından alandaki en büyük alanın bize ayrılmış olması, misafirlerimze tandem bisiklet sürme deneyimi yaşatmamıza imkan tanıdı.

Sedef Grup Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Bey ve Eşpedal Derneği üyeleri

3 Aralık günü Eşpedal Derneği olarak Zirve Alanında sunumumuzu gerçekleştirdik. Öncelikle sesli betimlemeli ve işaret dili destekli kısa filmimizi izledik. Ardından İstanbul Temsilciliğinden Sayın Özlem Erten ve Çiğdem Yokmaç, Antalya Temsilciliğinden Okan Öztürk sunumlarını gerçekleştirdi. Sunumda dernek faaliyetlerinin yanı sıra Paralimpik Tandem kategorisinin önemline vurgu yapıldı. Türkiye’de henüz aktif hale getirilemeyen bu branşın açılması ve faal hale gelmesi için öncülük eden derneğimizin yaptığı çalışmalar sunuldu.

Türkiye’nin lisanslı ilk kör at binicisi Mehmet Bey standımızı ziyaret etti.

Sunum sonrası Sedef Grup Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Gökhan AKBULUT sunum yapan dernek üyelerimizi tebrik etti ardından standımızı ziyarete geldi. Tandem bisiklet konusunda ve paralimpik tandem branşı konusunda neler yapılabileceği hakkında görüşmeler yaptık.

EYAF EXPO 2023 Logosu önünde Okan ÖZTÜRK

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Sayın Mustafa OTRAR standımızı ziyarette bulundu. Dernek faaliyetlerimizi anlatırken samimi ve neşeli bir sohbet ortamı oldu. Genel müdürümüzün tandem bisiklet konusunda göstermiş olduğu hassasiyete binaen teşekkür ediyoruz. Görüşmelerimize devam edeceğimiz yönünde fikir birliğiyle sohbetimizi sonlandırdık.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetleri Genel Müdürü ile birlikte toplu fotoğraf.

Ortaokul ve lise öğrencileriyle ilk kez tandem deneyimi yaşadığımız fuarda Eşpedal Derneği olarak okullara tandem bisikleti tanıtmak için davetler aldık. Okul müdürlerimiz ve öğretmenlerin nazik davetleri için teşekkür ediyoruz. İstanbul Temsilciliğimizin bu konuda çalışmalar yapacaktır.

From Your Eyes, Zülal TANNUR ve Okan ÖZTÜRK

Fuarın önemli stantlarından biri olan From Your Eyes (FYE) geliştiricisi Sayın Zülal TANNUR ile görüşme yapıldı. Tandem bisiklet deneyimini sesli betimleme uygulamasıyla yaşamak için ortak projelerde buluşmak adına fikir alışverişi yapıldı.

Organizasyonda emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz.