3 Aralık engeliler günü bisiklet korteji etkinliği ve basın bildirisi /İzmir

Bu sene ikincisini düzenlemiş olduğumuz 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Bisiklet Korteji yine oldukça yüksek bir katılım ile gerçekleşti. Türkiye’nin birçok şehrinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen kortej ulusal boyutta büyük ses getirdi. İzmir’in en işlek sokakları sloganlarımızla yankılandı. İyi bir farkındalık sağlayarak bu güne anlam kattık.

Saat 14’de Üçkuyular Vapur İskelesi’nde toplanarak sahil yolundan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yaklaşık 150 bisikletli ile gerçekleştirmiş olduğumuz sürüş saat 15’de Elif Ünver arkadaşımızın braille alfabesi ile yazılı (kabartma yazı) basın bildirimizi okuması ile son buldu. Basın bildirimizin hemen ardından meydanda sloganlar atarak sesimizi duyurduk. Eşit, erişilebilir ve engelsiz bir hayat için sadece engelliler için değil bisikletliler için de düzenlemelerin gerektiğine vurgu yaptık. Çünkü biz engelli bisikletçiler olarak her iki alanda çalışmaların takipçisi oluyoruz ve farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Böylece engelliliğe ve bisikletliliğe ilişkin sloganların iç içe geçtiği ve birbirlerini tamamladığına burada bir kez daha tanık olduk.

Geleneksel hale getirmeye çalıştığımız bu farkındalık korteji bisikletçi dostlarımızın destekleri ile karşılık bularak gittikçe büyüyor. Diğer yandan birçok şehirde faaliyete geçen Eşpedal ekipleri ile birlikte yurda yayılıyor. Daha çok bisikletçi dostumuz ile görme engelli dostumuzu tandem bisiklet üzerinde buluşturmamıza vesile oluyor. Özellikle engelli bireylerin yaşadığı şehrin kent yaşamını, doğasını, kültürel değerlerini tanıması; şehirlerarası yolculuklar yaparak başka şehirlerin de doğası ile kültürel değerlerini keşfetmesi ve bunun yanı sıra daha fazla insanla etkileşimde bulunarak sosyal hayata aktif biçimde katılım göstermesine vesile oluyoruz. Daha çok kişinin engellilik konusunda bilinç kazanması ve hassasiyet sonucu gelişen tutum farklılıklarının yerini gerçek dostlukların alması ile birlikte bu dostlukların tüm topluma örnek teşkil etmesini hedefliyoruz. Bu tür geniş katılımlı kortejler ile sesimizi daha çok kişiye duyurarak bu amaçlarımıza her geçen gün biraz daha yaklaşmış olduğumuzu hissediyoruz.

Zihinlerdeki tüm ön yargılara karşın, algılardaki engellilik ile engelsiz bir yaşam arasındaki mesafeyi pedaladık. Çünkü biliyoruz ki, önyargı en büyük engeldir ve engeller takılmak için değil, aşılmak içindir.

Eşit, erişilebilir, özgür bir yaşam için, önce algılarınızı sonra pedallarımızı çevirdik!

Fotoğraf ve videoları ile turumuzu ölümsüzleştiren Ersin Çek, Mesut Duygun, TC Senay Kiper, Özgün Araz , Tanju Taşçılar, Uğur Kabaağaç ve Vecihi Fatih Özdemir‘e teşekkürler.

Kortejimizin sürüş güvenliğini sağlayan trafik denetleme şube müdürlüğü emniyet personellerine çok teşekkür ederiz.

Turumuza katılarak pedalımıza güç katan, sesimize ses olan, bu anlamlı günde desteklerini hissettirerek korteje anlam katan tüm bisikletçi dostlarımıza sonsuz teşekkürler! İyi ki varsınız. Seneye 3 Aralıkta tekrar buluşmak dileğiyle!