Birleşmiş Milletler’in 1992 yılında ilan etmiş olduğu 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, her sene birçok ülkede engelliğe ilişkin sorunlara dikkat çekmek amacıyla etkinlikler düzenlenerek toplumda bir farkındalık sağlanmaya çalışılıyor. Eşpedal Derneği olarak bizler de Türkiye’nin birçok şehrindeki temsilciliklerimizle birlikte 3 Aralık Pazar günü eş zamanlı olarak Tandem Bisiklet Korteji düzenleyerek bu özel günde farkındalık yaratmak ve kamuoyunun dikkatini çekmek istiyoruz. Geçen sene ilkini gerçekleştimiş olduğumuz kortejimize tam 150 bisikletli katılım göstererek destek olmuş ve bizleri oldukça memnun etmişti. Bu sene daha yüksek bir katılım ile bu korteji büyütelim ve geleneksel hale getirelim istiyoruz.

Birbirinden renkli sloganlar hazırlamış olduğumuz bisiklet kortejimize gelin birlikte hem sürüş yapalım, hem de slogonlarımıza eşlik ederek sesimize ses katın!

Program:
14:00 Üçkuyular Vapur İskelesinde toplanma ve tanışma
14:30 Hareket
15:00 Cumhuriyet Meydanında toplanma ve basın açıklaması

Bilgi için:
Saldıray Altındağ: 0530 637 80 46
Gündüz Altıok: 0553 372 12 12

Görme engelliler nasıl bisiklet kullanıyor?

Tandem olarak adlandırılan 2 kişinin kullanımı için tasarlanmış bir bisiklet aracılığıyla bunu gerçekleştiriyoruz. Bu bisiklete önlü arkalı biniliyor ve direksiyon kontrolü ön tarafta gören bir arkadaşımız tarafından sağlanıyor. Bisikletin arka tarafında ise görme engelli arkadaşımız yer alıyor ve beraber pedal çevirerek bir birliktelik sağlanıyor. Pedalları eşgüdümlü bir şekilde hareket eden bu bisikletler sayesinde gören ile görme engelli bireyler aynı tekerleri döndürerek tam anlamıyla birlikte bir bisiklet yolculuğu gerçekleştirmiş oluyorlar.

Amacımız Nedir?

Erişilebilirlik standartlarına uygun bir biçimde düzenlenmeyen kent mimarisi sebebiyle, engelli bireylerin yaşamakta oldukları şehirlerde bağımsızca hareket edemediği gerçeğinden yola çıkarak; tandem bisikleti aracı kılarak, engelli bireylerin yaşadığı şehrin kent yaşamını, doğasını, kültürel değerlerini tanıması, şehirlerarası yolculuklar yaparak başka şehirlerin de doğası ile kültürel değerlerini keşfetmesi ve bunun yanı sıra daha fazla insanla etkileşimde bulunarak sosyal hayata aktif biçimde katılım göstermesi temel amacımız olarak ifade edilebilir. Toplumsal boyutuyla ise; engellilik konusunda bilinç kazanılması, hassasiyet sonucu gelişen tutum farklılıklarının yerini gerçek dostlukların alması ve bu dostlukların tüm topluma örnek teşkil etmesini hedefliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*