Dünya Engelliler günü bisiklet korteji ve basın açıklaması

image

02 Aralık 2018 Pazar günü bisikletlerimizle artık gelenekselleştirdiğimiz kortejimizde bu sene tüm engellilerin ortak sorunlarından “Erişilebilir Ulaşım”a dikkat çekmek amacıyla Üçkuyular Vapur İskelesi’nden Gündoğdu meydanına pedallarımızı çeviriyoruz.
Türkiye’de Nüfus ve Konut Araştırması sonuçlarına göre, en az bir engeli olan (3 ve daha yukarı yaş) nüfusun oranının %6,9 (4.876.000 kişi) olduğunu biliyor musunuz? Peki ulaşımın engelliler için ne kadar önemli olduğunun farkında mısınız? Kaldırımda size kılavuz etmek amacıyla konulan o sarı çizgiler vasıtasıyla kendinizden emin bir şekilde yürüyorsunuz ancak kılavuz çizginin üzerine konan bir beton saksının veya park etmiş bir aracın görme engellilerin ciddi şekilde yaralanmasına sebep olabileceğini hangimiz düşünüyor? Tekerlekli sandalye kullanan bir vatandaşın yolda karşıdan karşıya geçmek isterken üst geçiti kullanmak zorunda kaldığında, karşılaşmış olduğu güçlükleri gördüğümüzde tepkimiz ne oluyor? Engelliler için ulaşım hakkı noktasında bazı indirimler uygulansa da sizce mesele sadece bundan mı ibaret? Ya da çevresel ulaşım hakkı çerçevesinde, engellilerin sokak ve caddelerde ulaşımını sorunsuz sağlayacak altyapıyı kurmak belediyelerin görevi olmasına rağmen; çukurlar, kaldırımdaki çökmeler, yolunuzdaki benzeri olası tehditler sizin güvenliğinizi tehlikeye düşürüyor ve tamirat işlemi haftalar hatta ayları buluyorsa sizce engel kim?
Bizler milyonlarca insanın yaşadığı bir toplumda bir kişinin bile kamu hizmetlerinden gereği gibi faydalanamadığı herhangi durumun ciddi bir sorun teşkil etmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Bu nedenle Gündoğdu Meydanı’nda tüm engelli dernekleri/toplulukları ile birlik ve dayanışma içerisinde yapacağımız basın açıklamasıyla daha geniş bir kitleye hitap etmek istiyoruz.
Birbirinden renkli hazırladığımız sloganların da yer aldığı bisiklet kortejimize siz de gelin birlikte pedal çevirelim. Sloganlarımıza eşlik edin takiben Gündoğdu Meydanı’ndaki etkinliğimize katılarak sesimize ses katın!

Program :
11.00 Üçkuyular Vapur İskelesinde toplanma ve tanışma
11.30 Hareket (Güzergah : Üc Kuyular Vapur İskelesi – Mustafa Kemal Sahil Bulvarı – Fevzipaşa Bulvarı, Halit Ziya Bulvarı, Cumhuriyet Bulvarını takiben Gündoğdu Meydanı)

12:00 Gündoğdu Meydanında toplanma ve basın açıklaması

Bilgi için:
0 530 637 80 46

Sosyal medyada paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*