Sarıkız’ın izinde doğayı ve insanı korumak için Bisikletlerle Kaz Dağları’na pedallıyoruz!
Engelli ve engelsiz Eşpedallar olarak 19 Ağustos Çarşamba sabahı İstanbul’dan Bandırma’ya çıkartma yapıyoruz. 23 Ağustosa kadar sürecek bu etkinliğimizde Kaz Dağları’nın eşsiz doğasını yerinde keşfedecek, Çanakkale ve Balıkesir’i karış karış pedallayacağız. Neden Kaz Dağları diye soracak olursanız elbette doruklara sevdalanmanın yanı sıra, Sarıkız’a sevdalanan 6 genç olarak biz de bu dağları bisikletlerimizle mesken tutacağız.
Bilindiği gibi Kaz Dağları’nda bir efsane döner dolaşır. Uzun, altın sarısı saçları masmavi gözleri ve beyaz teniyle adeta bir periyi andıran güzel bir kız vardır Sarıkız… Birçok genç ona aşıktır, onu çekemeyenler ise türlü türlü oyunlar oynamakta ve adını kötüye çıkarmaktadır. Öyle ki babası bile bu iftiralara inanmış kızını öldürmeye çalışmıştır. Bütün dedikodulardan iftiralardan doğa ananın eşsiz merhametine ve şefkatine sığınan Sarıkız dağlarda kaz besler. Babası bu iftiralara dayanamayıp kızını öldürmeye karar vermiştir. Kızının doğa ile iç içe olmasından, bütün iftiralardan uzak, sukut içerisinde bir yaşam sürdürmesinden etkilenmiş biraz da babalık şefkatinin tecellisi ile kızını öldürmekten bir anda vazgeçmiştir. Bu vazgeçişte aslında, kızından su istediğinde, bir ibrik suyu Sarıkız’ın dağın doruğundan elini uzatıp denizden su doldurması babasını çok etkilemiş. Nitekim rivayetten de anlaşılacağı gibi Kaz Dağlarının ismi bu efsaneden gelir.
Bizim turumuzda ise, sarıkız bir metafordur. Doğa ile insanın etkileşim içinde oluşu ve doğanın eşsiz güzelliklerinin hissedilmesinde bisiklet bizim için önemli bir araçtır. Bu sebepten dolayı Eşpedal ekibi olarak ulu çınarların, kayınların, asırlık meşelerin, kestanelerin, çam ağaçlarının altında uzanmaya, yorgun bedenlerimizi derelerin serin sularına bırakmaya, geceleri yıldızları saymaya, ateşin başında türkü söylemeye, ekmeğimizi paylaşmaya kısacası yol arkadaşlığımızı anlamlandırmaya ve pekiştirmeye çalışacağız.
İşte bu çerçevede 19-23 Ağustos tarihlerinde Kaz Dağlarında düzenlenen Ekoloji Festivali’ne katılıyoruz. Biz bisikletçilere düşen görev ve sorumluluk oldukça büyüktür. Zira, bisiklet çevre dostu bir ulaşım aracıdır. Doğa ve insan etkileşiminin tüm sadeliği ve doğallığı bisiklet üzerinde yaşanmakta ve hissedilmektedir. Bu nedenledir ki biz bisikletliler doğanın katlini, tahribatını en yakından gözlemleyen, yaşayan, hisseden seyyah gözlemcileriz. Kaz Dağlarında yıllardır süregelen altın madenciliği gözü dönmüş sermayenin doğa talanını meşru kılmak üzere, yerel halkı ve doğal güzellikleri sömürmeye yönelik girişimler var olduğunu bilmekte ve yakından takip etmekteyiz.Bu gidişe Dur! demek, doğa ve yöre halkının yanında olmak amacıyla Kaz Dağlarına pedallayacağız.
Bekle bizi Sarıkız…
Link: www.ekofestival.com

Sosyal medyada paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*