Yeşil’den Mavi’ye Karadeniz Yaz Kampı Detayları (2022)

Eşpedal’ın geleneksel yaz kampları her yıl daha verimli ve daha aktif bir şekilde devam ediyor. Bu yıl Samsun ve Ordu’da düzenlediğimiz yaz kampımızı dolu dolu geçirdik ve tüm detaylarıyla sizinle paylaşmak istiyoruz. 530 kilometreden daha fazla yol aldığımız ve yaklaşık toplam 2000 metre tırmanış yaptığımız bu kampta 9 gün pedal çevirdik. Kampımızın son üç gününü TİEB Fest Ordu 2022 etkinliğine ayırdık. Zamanlama açısından harika bir birleşme oldu. 11 Tandem bisikletle başladığımız turlarımıza zaman zaman 8 tandeme düşsek bile görev paylaşımı ve işlerin daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesini kolaylaştırdık. Unutulmaz anılar serisi oluşturmaya başladık. Bunun için yine web sitemizden “anılar” menüsünü ziyaret edebilirsiniz. Şimdi detaylara geçelim.

1.GÜN 22 TEMMUZ CUMA
Samsun Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezinde 21 Temmuz günü toplandıktan sonra ilk defa katılanlarla tanıştık, havuz keyfi yaptık, akşam ufak bir şehir turu atıp çay bahçesinde bir şeyler içtik ve kaldığımız yere dönerek akşamları vazgeçilmez olan kendi müziğimizi kendimiz yaptık. Ertesi gün yani pedal bastığımız ilk gün Samsun’da bize eşlik eden EKOBİD topluluğu ile şehir turu attık. Samsun tarihi bir şehir olduğu için gezilecek çok yeri vardı, bunlardan bazıları: Bandırma Vapuru, Kent Müzeleri, Atatürk Evi, Amazon Köyü gibi. 39 kilometrelik bir sürüş oldu.

2.GÜN 23 TEMMUZ CUMARTESİ
Hafta sonu olduğu için EKOBİD’den daha fazla bisikletçi bizlere eşlik etti. Atakum Sahil yolundan ilerleyerek Bafra tarafına sürüş yaptık. Kızılırmak Deltasını dolaştık. Yolun büyük bir kısmı otoyoldan geçse de Kızılırmak Deltası tabelasından sonra doğanın içinde huzuru yakaladık tabii. Gidiş Dönüş 100 kilometrenin üzerinde sürüş yaptık. Samsun Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği kurucusu Tanju Subaşı bu organizasyonun gerçekleşmesinde büyük emeğe sahipti fakat geçirdiği bir kaza sonucu bizimle turlara katılamadı. Bizde Eşpedal ve Ekobid olarak Tanju Bey’in evinin önüne gelerek teşekkürlerimizi ilettik. Dayanışma ve samimiyetin güzel bir örneği oldu.

3.GÜN 24 TEMMUZ PAZAR
Bugün Samsun’dan ayrılma Ünye’ye varma günüydü. Rotamız hazırlanmış ve 92 kilometrelik yola çıkmıştık. Öğle yemeği için Çarşamba’da mola verdik. Göl Restoran’da meşhur “Çarşamba Pidesi” yedikten sonra yola devam ettik. Ünye’ye varmadan önce kısa bir mola daha verdik. Bahçelerden erik ve üzüm topladık. Ünye Çınarsuyu Tabiat Parkı’na geldiğimizde hava kararmak üzereydi. Oda paylaşımları yapıldı ve gün biraz eğlence biraz istirahatle bitti. Çınarsuyu deniz kıyısında ve ağaçların arasında bungalov evlerle donatılmış, doğanın bir parçası olmuş haldeydi. Sanırım kaldığımız en otantik yer olabilir.

4.GÜN 25 TEMMUZ PAZARTESİ
Çınarsuyu – Asarkaya Kent Ormanı rotası hazırlandı. Toplam 57 kilometre pedal çevirdik. Bu yolculuğun hemen hemen yarısı tırmanış ile geçti. Zor değildi ama kampın ilk ciddi yokuşuydu burası. Tırmanışın bir yerinde öğle yemeği için mola verdik. Kadir Amca ve eşiyle tanıştık dönüşte bizi çaya beklediklerini söylediler. Dönüşte çaya da uğradık elbette. Böyle samimi ve sıcakkanlı davetlere her zaman zamanımız olurdu. Tırmanış bittikten sonra Ordu Büyükşehir Belediyesi basın ekibine röportaj verdik ve ormanı gezmeye başladık. Doğanın tam içinde hava müthiş ve manzara şahaneydi. Dönüş yolunda biz bu rampaları hangi ara çıktık düşüncesi eminim her Eşpedallının aklından geçmiştir. Sorunsuz bir şekilde evimize, Çınarsuyu’na döndük.

5.GÜN 26 TEMMUZ SALI
Ünye’den de ayrılma günü geldi. Tandem bisikletleri kamyonlara yükledik. Ordu Büyükşehir Belediyesinin otobüsleriyle Yason Burnu’na doğru yol çıktık. Yason Burnu Ordu’da görülmesi gereken güzel yerlerden biriydi. Oraya vardığımızda bisikletleri araçlardan indirdik. Öğle yemeğimizi yedik ve biraz etrafı dolaşıp Yason Burnu’nun hikayesini dinledik. Milattan önce üçüncü yüzyılda yapılmış birde Yason Kilisesi bulunmaktadır bu yarımadada. Gezi bittikten sonra 52 kilometre yol aldık ve Perşembe ilçesinden Gülyalı ilçesine geçtik. Gülyalı’da kano yarışlarının yapıldığı bir park olan Kano Park misafirhanesinde konakladık, isteyen arkadaşlarımızda çadırlarını kurdular.

6.GÜN 27 TEMMUZ ÇARŞAMBA
Bugün yaklaşık 18 kilometre gidiş 750 metre tırmanış yaptık Yoroz Tepesi’ne. Tahminlerimize göre Eşpedal’ın en yüksek tırmanışı bu olabilir. Bitmek tükenmek bilmeyen yokuşlar, virajlar ve uçurumlar… Tırmanırken ufak ufak söylenmeye başlasak da -ki bu tırmanışların fıtratında var- tepeye vardığımızda tüm enerjimiz geri yüklenmiş gibiydi. Başarmanın mutluluğu tarif edilemez ancak yaşanırdı. Tırmanış bitti ama bundan sonraki yol merdivenlerle olacaktı. Yaklaşık 1000 basamaklı merdivenlerden yukarı çıktık, Ordu’nun en büyük seyir terası burada yapılıyor, inşaat halindeydi. Gerekli yerlerden iznimizi aldık ve o seyir terasını ziyaret eden ilk ekip biz olduk. Bir tarafında Giresun Bulancak diğer tarafında Ordu Boztepe, mükemmel bir görüntü vardı. Burası bizim için unutulmazlar listesine girdi. Dönüş yolu o kadar keyifliydi ki neredeyse pedal çevirmeden deniz seviyesine indik. Toplam 38 kilometre kayıtlara geçti.

7.GÜN 28 TEMMUZ PERŞEMBE
Orduya geldik, Boztepe’ye teleferikle çıkmazsak olur mu? Olmaz! Tandem bisikletleri yine kamyonlara yükledik onlar Boztepe’ye çıkarıldı. Biz teleferik ile yerden yükseldik takriben 500 metre kadar. Öğle yemeğimizi ve kahvelerimizi Boztepe’de yedik içtik. Boztepe’de 5-6 arkadaşımız yamaç paraşütü yaptı, sonra tekrar teleferikle yanımıza geldiler. Bisikletlerle iniş yapma vakti geldi. Herkes hazır ve yolculuk Gülyalı’da son bulur. Toplam alınan mesafe 42 kilometreydi.

8.GÜN 29 TEMMUZ CUMA
Bugünden itibaren Eşpedal’ın yaz kampı son bulmuş TİEB FEST ekibinin Ordu Festivaline dahil olmuştuk. Festivaller çok güzel oluyor. Gülyalı’dan 200’ün üstünde bisikletli yola çıktık. 49 kilometrelik Yason Burnu’na gittik. Biz belki ikinci defa gittik ama burada ince bir ayrıntıyı belirtmek isterim. Bir öncekinde Yason Burnundan Gülyalı’ya sürmüştük şimdi ise tam tersi rota ile sürüş yaptık. Yason Burnu öncesi Çaka Plajında deniz keyfi ve öğle yemeği molası verildi. TİEB Ekibi çok organize ve net bir şekilde hareket ediyorlardı. Çok başarılı bulduk. Bisikletler Yason Burnundan büyük kamyonlara yüklendi ve Gülyalı’ya getirildi bizde otobüslerle geldik. Bisikletler araçtan indirilmedi çünkü bir sonraki rota için sabah yine otobüslerle gidilecekti Festivale katılanlar arasında Samsun EKOBİD ekibi de vardı burada da görüşme ve daha verimli vakit geçirme fırsatımız oldu. Her gün için ayrı ayrı yazmıyoruz çünkü her akşam fiks menümüzde müziğimiz var! Ve bir sonraki güne geçilir.

9.GÜN 30 TEMMUZ CUMARTESİ
Hayatında ilk defa yaylaya çıkacakların heyecanlandığı gündür bugün. Hele ki bisikletleriyle yaylada olma düşüncesi mükemmel geliyor kulaklara. Yaklaşık 1500 metre otobüslerle tırmandığımız yaylaya bisikletlerle devam ettik. En tepe noktasına kadar pedal çevirdik. Üşürüz diye uzun kıyafetlerimizi de yanımıza aldık. En tepeye ulaştığımızda hava halen güneşliydi. “E hani üşüyecektik?” derken birden güneş kayboldu. Çam ağaçlarının arasında sisler ve asfaltta görünen sarı çizgiler kaldı. Görüş mesafesi neredeyse 5-10 metre arasına bile düştü. Hem ürkütücü hem muhteşem bir duyguydu. Sislerin arasında pedal çevirmek, dik yokuş ve virajlardan inmek, sisler arasında “sağa/sola keskin viraj! dikkatli olun” sesleri… Birçok bisiklet sever burada hayatının sürüşünü yapmış olabilir diye düşünüyoruz. Her şey harikaydı. Öğlen yemeği için mola verdiğimiz yerde yemyeşil bir çimenlik ve karşında her yeri kaplayan kocaman bir grilik. Yaklaşık 1000 metre iniş yaptıktan sonra 38 kilometre tamamlanmıştı. Daha sonra tekrar otobüslere bindik ve Gülyalı’daki evimize döndük. Festivalin son gününe Eşpedal Derneği olarak katılmayacaktık bizim takvimimiz bu kadardı. TİEB FEST ekibine ve emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

İşte böyle bir Yeşil’den Mavi’ye hikayesini yazdık hep birlikte. Dediğimiz gibi buradaki yazı kısa bir özetiydi, işin detaylarını “anılar” menüsünden okuyabilirsiniz. TİEB FEST ekibinin yanı sıra teşekkür edilmesi gerekenler arasında Eşpedal Ordu Temsilcimiz Sayın Hamide TURAN’a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu kampın gerçekleşmesinde en büyük pay sahibi kendisi olmuştur. Yine Eşpedal Yönetim Kurulu, üyeleri, gönüllülerine çok teşekkür ediyoruz. Samsun ve Ordu Büyükşehir Belediyelerine, Gülyalı ve Ünye Belediyelerine özellikte Gülyalı Belediye Başkanı Sayın Ulaş TEPE Bey’e teşekkür ediyoruz. Sayın Tepe bizleri ziyaret ederek bizimle tandem bisiklet sürme keyfini yaşadı. Bizim için çok değerli ve güzel bir anı oldu. Ünye’den Uğur Bey ve eşi İlknur Hanım’a da samimiyetleri ve katkıları için çok teşekkürler. Teşekkürlerimizin sonu gelmez o yüzden emeği geçen tüm dostlarımıza sonsuz kere teşekkür ediyoruz.

Bir sonraki kamplarımızda ve festivallerde görüşmek dileğiyle…

Sosyal Medyada Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*